Istoria nu este doar ceva ce privim. Istoria poate fi trăită, simțită, atinsă
Locație: Magna Curia (Castelul Bethlen) | Oraș: Deva
COMUNICAT DE PRESĂ
Istoria se simte – accesibilizarea expozițiilor pentru nevăzători la Palatul Magna Curia
Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva organizează miercuri, 4 martie 2026, ora 10:00, la Palatul Magna Curia, evenimentul „Istoria se simte”, dedicat accesibilizării expozițiilor muzeale pentru persoanele nevăzătoare și cu deficiențe de vedere.
Evenimentul marchează lansarea oficială a panourilor tactile realizate de muzeu, în colaborare cu Asociația Nevăzătorilor din România – Filiala Hunedoara, al cărei președinte este domnul Ștefan Costel Puiu. Noile materiale permit vizitatorilor nevăzători să descopere informații despre expozițiile muzeului prin intermediul scrierii Braille și al elementelor tactile adaptate.
Prin această inițiativă, Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva face un pas concret în direcția incluziunii culturale, reafirmând faptul că patrimoniul trebuie să fie accesibil tuturor membrilor comunității, indiferent de limitele fizice. Proiectul contribuie la crearea unui muzeu mai deschis, mai empatic și mai conectat la nevoile reale ale publicului.
Evenimentul va reuni reprezentanți ai administrației publice, ai mediului cultural și ai societății civile, subliniind importanța colaborării interinstituționale în dezvoltarea unor servicii culturale adaptate și responsabile.
„Istoria se simte” nu este doar un titlu simbolic, ci o declarație de principiu: istoria nu este doar de privit, ci poate fi înțeleasă și prin atingere, prin experiență directă și prin deschiderea către diversitate.
Vă invităm să fiți alături de noi la acest moment dedicat accesului egal la cultură.
Pentru informații suplimentare: Muzeul Civilizației Dacice și Romane Deva, Tel: 0254 216 750, E-mail:
CONDUCEREA
Muzeului Civilizației Dacice și Romane Deva
* * *




